?

Log in

No account? Create an account

Предыдущий пост Поделиться Следующий пост
Ирландский голод 1845-1852 гг.
Веселый
chispa1707

nordickk
***
По работе столкнулся с сайтом ирландского музея голода: https://www.theirishpotatofamine.com/
Там есть интересная картинка, к сожалению без подписи: https://imgur.com/a/lYnW1Jg
Она скорее всего показывает как люди бежали от голода летом 1845 года.
***

МОЙ КОММЕНТАРИЙ:
Вики: Голод спровоцирован эпифитотией фитофтороза — массовым заражением картофельных посевов на острове патогенным оомицетом Phytophthora infestans.
***
А теперь смотрим карту. Карта достоверна: та же беда была и в Голландии, и в Шотландии и во Франции.
Интересны даты, динамика и направление экспансии фитофтороза.
***


***
Фтофтороз движется не по торговым путям, а напрямки, игнорируя водные и рельефные преграды. Движется во все стороны. Скорость фантастическая. Самое время напомнить, что видимый симптом этой болезни: листья приобретают вид обугленных, что возможно, к примеру, и при выпадении кислотных осадков, например, после извержения в Исландии. Люди (которым фитофтороз не опасен) умирали от "дизентерии и лихорадки", а эти симптомы для отравления характерны, а для голода - нет.
Метки:


  • 1
Kilka cytatów:
https://kodluch.wordpress.com/2019/04/15/%e2%99%ab-off-topic-wycieczka-po-polsce/

Wycieczka po Polsce lipiec - sierpień 1847.

Spotykamy tam takie opisy: "Przed Krakowem spotkały nas trzydniowe, ciągłe deszcze. Po deszczu poczerniały ziemniaki, co spowodowała zarazę jaka czasem powoduje już w lipcu czy sierpniu gnicie ziemniaków. Jako środek zaradczy odcina się gnijąca nać lub próbuje ją gipsować."

Cytat z Wikipedii:
https://kodluch.wordpress.com/2019/04/18/%e2%99%ab-off-topic-wycieczka-po-polsce-podsumowanie/

Wielki głód (ang. Great Hunger, Great Famine, irl. An Gorta Mór, An Drochshaol) – klęska głodu, która dotknęła Irlandię w latach 1845−1849. Głód został spowodowany przez pierwotniaka grzybopodobnego – Phytophthora infestans, który gwałtownie rozprzestrzeniał się w Europie w połowie XIX wieku i spowodował masowe straty w uprawach ziemniaków. Populacja Irlandii zmniejszyła się wówczas o 20%, doszło również do wielkiej fali emigracji – Irlandię opuściły 2 miliony ludzi. W 1845 roku przywleczona do Irlandii ze Stanów Zjednoczonych choroba ziemniaków (zaraza ziemniaka) zniszczyła zbiory. Jednak interwencja rządu brytyjskiego (Irlandia była wówczas w unii z Wielką Brytanią) uchroniła kraj przed głodem. W roku następnym (1846) zaraza nie ustąpiła, ale nowy rząd brytyjski nie zareagował. Zniszczenie zbiorów ziemniaków samo w sobie nie oznaczało jeszcze braku żywności w kraju, gdyż pola były w tym roku pełne zboża. Jednak irlandzcy chłopi musieli je sprzedawać, aby opłacać czynsze za dzierżawę ziemi (bardzo wysokie i bezlitośnie egzekwowane). W efekcie wielu mieszkańców wyspy nie miało co jeść (ziemniaki stanowiły wówczas podstawowe pożywienie w tym kraju). Głód i choroby zaczęły zbierać straszliwe żniwo. W roku 1848 klęska głodu trwała dalej, a liczba ofiar sięgnęła miliona. W latach 1845–1850 wyjechało z wyspy około miliona jej mieszkańców. W roku 1849 zaraza ostatecznie ustąpiła, ale jeszcze przez dwa lata wywołane głodem choroby zabijały ludzi.

Ostateczna liczba ofiar sięgnęła liczby półtora miliona osób. W ciągu 10 lat nastąpił znaczny spadek liczby ludności wyspy. Podczas gdy w roku 1841 Irlandię zamieszkiwało około 8,2 miliona ludzi, a w 1845 prawie 9 milionów, to w 1851 już tylko 6,5 miliona. Sytuację dodatkowo pogorszyła przeprowadzona po wielkim głodzie reforma agrarna, w ramach której konfiskowano zadłużone grunty (najczęściej zadłużeni byli ci właściciele ziemscy, którzy dobrodusznie zrezygnowali z pobierania czynszu od głodujących dzierżawców).
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielki_g%C5%82%C3%B3d_w_Irlandii_(1845%E2%80%931849)

PS
Scientific American 1855
https://kodluch.wordpress.com/2018/02/26/%e2%99%ab-off-topic-scientific-american-1855-czesc-1/

W Teksasie obrodziło zboże. W związku z rosnącym areałem zasiewów zbóż na terenie Teksasu, stan ten ma wielkie plany eksportowe.

Czytając o sukcesach amerykańskiego rolnictwa, kuriozalne wydają się rady Redakcji, na temat sposobów żywienia się starymi ziemniakami…

Pojawiają się także porady mówiące o tym, że tańszy chleb można uzyskać dodając ryż do mąki.

Jeden z Czytelników zadaje Redakcji przytomne pytanie – jeżeli do Europy trafiło z Nowego Świata tyle roślin, takich jak choćby ziemniaki czy kukurydza – to czemu tych roślin nie spotyka się w Ameryce w stanie dzikim?Edited at 2019-05-16 14:31 (UTC)

  • 1